ERA-6YEB272V
Panasonic
ERA-6YEB272V
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ERA-6YEB272V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ERA-6YEB272V
Manufacturer Panasonic
Description RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/8W 0805
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:ERA-6Y
Resistance:2.7 kOhms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:ERA-6YEB272
ERA6YEB272
P2.7KZCT
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:2.7 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film