ERA-2HKD20R0X
Panasonic
ERA-2HKD20R0X
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ERA-2HKD20R0X with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ERA-2HKD20R0X
Manufacturer Panasonic
Description RES SMD 20 OHM 0.5% 1/16W 0402
Data sheet
Tolerance:±0.5%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:0402
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series:ERA-2H
Resistance:20 Ohms
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Other Names:ERA2HKD20R0X
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Terminations:2
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:20 Ohms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thin Film