EPSA120050U-ST-SZ
CUI, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EPSA120050U-ST-SZ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EPSA120050U-ST-SZ
Manufacturer CUI, Inc.
Description AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 1 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Weight:0.139 lb (63.05g)
Voltage - Output:12V
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Size / Dimension:2.35" L x 1.05" W x 1.82" H (59.8mm x 26.6mm x 46.1mm)
Series:EPSA (6W)
Region Utilized:North America
Power (Watts):6W
Polarization:Positive Center
Output Connector:Stripped, Tinned Wire Leads
Other Names:EPSA120050USTSZ
Q7864166
Q9093567
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
No Load Power Consumption:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Input Type:Fixed Blade
Input Connector:NEMA 1-15P
Form:Wall Mount
Efficiency:Level V
Detailed Description:12V 6W AC/DC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input
Current - Output (Max):500mA
Cord Length:60.2" (1.53m)