EPM1505SJ
Tamura
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EPM1505SJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EPM1505SJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | EPM1505SJ |
|---|---|
| Manufacturer | Tamura |
| Description | DC DC CONVERTER 15V 8W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 200 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $7.36 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 3: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 15V |
| Voltage - Isolation: | 3kV |
| Voltage - Input (Min): | 110V |
| Voltage - Input (Max): | 450V |
| Type: | Isolated Module |
| Size / Dimension: | 1.30" L x 1.22" W x 0.81" H (33.0mm x 31.0mm x 20.7mm) |
| Series: | EPM |
| Power (Watts): | 8W |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 14-DIP Module, 10 Leads |
| Other Names: | 9-EPM1505SJZY |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 80°C (With Derating) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | OCP, OTP, OVP |
| Efficiency: | 88% |
| Detailed Description: | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 500mA 110V - 450V Input |
| Current - Output (Max): | 500mA |
| Applications: | Household Appliances, ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply EPM1505SJ, use the request quote form to request EPM1505SJ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EPM1505SJ.The price and lead time for EPM1505SJ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# EPM1505SJ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
