EPC2100ENG
EPC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EPC2100ENG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EPC2100ENG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | EPC2100ENG |
|---|---|
| Manufacturer | EPC |
| Description | TRANS GAN 2N-CH 30V BUMPED DIE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 30 pcs | 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $10.159 | $9.256 | $8.353 | $7.676 | $6.998 | |
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2.5V @ 4mA, 2.5V @ 16mA |
|---|---|
| Supplier Device Package: | Die |
| Series: | eGaN® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 8.2 mOhm @ 25A, 5V, 2.1 mOhm @ 25A, 5V |
| Power - Max: | - |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | Die |
| Other Names: | 917-EPC2100ENG EPC2100ENGR_H1 EPC2100ENGRH1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 475pF @ 15V, 1960pF @ 15V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 4.9nC @ 15V, 19nC @ 15V |
| FET Type: | 2 N-Channel (Half Bridge) |
| FET Feature: | GaNFET (Gallium Nitride) |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 30V |
| Detailed Description: | Mosfet Array 2 N-Channel (Half Bridge) 30V 10A (Ta), 40A (Ta) Surface Mount Die |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 10A (Ta), 40A (Ta) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply EPC2100ENG, use the request quote form to request EPC2100ENG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EPC2100ENG.The price and lead time for EPC2100ENG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# EPC2100ENG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

