EPC2050ENGRT
EPC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EPC2050ENGRT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EPC2050ENGRT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | EPC2050ENGRT |
|---|---|
| Manufacturer | EPC |
| Description | TRANS GAN 350V BUMPED DIE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | 250 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $6.57 | $5.863 | $5.277 | $4.808 | $4.339 | |
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2.5V @ 1.5mA |
|---|---|
| Vgs (Max): | +6V, -4V |
| Technology: | GaNFET (Gallium Nitride) |
| Supplier Device Package: | Die Outline (12-Solder Bar) |
| Series: | eGaN® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 65 mOhm @ 6A, 5V |
| Power Dissipation (Max): | - |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | Die |
| Other Names: | 917-EPC2050ENGRCT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 505pF @ 280V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 4.3nC @ 5V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 5V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 350V |
| Detailed Description: | N-Channel 350V 6.3A Surface Mount Die Outline (12-Solder Bar) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 6.3A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply EPC2050ENGRT, use the request quote form to request EPC2050ENGRT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EPC2050ENGRT.The price and lead time for EPC2050ENGRT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# EPC2050ENGRT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

