EPAG451ELL121MM40S
Nippon Chemi-Con
EPAG451ELL121MM40S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EPAG451ELL121MM40S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EPAG451ELL121MM40S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 120UF 20% 450V RADIAL
(In US Dollars)
250 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Series:PAG
Ripple Current @ Low Frequency:740mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.11A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:120µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:120µF