EPAG401ELL121MM30S
Nippon Chemi-Con
EPAG401ELL121MM30S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EPAG401ELL121MM30S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EPAG401ELL121MM30S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL
(In US Dollars)
250 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Series:PAG
Ripple Current @ Low Frequency:670mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.005A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:120µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:120µF