EP20-3C90
FERROXCUBE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EP20-3C90 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EP20-3C90 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | EP20-3C90 |
|---|---|
| Manufacturer | FERROXCUBE |
| Description | EP AND EPX CORES 2PC SET |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.10 | $1.813 | $1.378 | $1.306 | $1.161 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 5000 pcs | ||
| $1.088 | $1.015 | $0.932 | $0.907 | ||
Specifications
Data sheet
| Width: | 15.00mm |
|---|---|
| Tolerance: | ±25% |
| Supplier Device Package: | EP 20 |
| Series: | * |
| Other Names: | 1779-1458 432702590081 BG3EP02000004U40PS EP20-3C90-ND |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Minimum Core Cross Section (Amin) mm²: | 60.8 |
| Material: | 3C90 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 24 Weeks |
| Length: | 24.00mm |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance Factor (Al): | 4.435µH |
| Height: | 21.40mm |
| Gap: | Ungapped |
| Finish: | Uncoated |
| Effective Permeability (µe): | 1840 |
| Effective Magnetic Volume (Ve) mm³: | 3230 |
| Effective Length (le) mm: | 41.1 |
| Effective Area (Ae) mm²: | 78.7 |
| Diameter: | - |
| Core Type: | EP |
| Core Factor (ΣI/A) mm1: | 0.52 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply EP20-3C90, use the request quote form to request EP20-3C90 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EP20-3C90.The price and lead time for EP20-3C90 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# EP20-3C90.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



