EP11RD1CBE
C&K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EP11RD1CBE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EP11RD1CBE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | EP11RD1CBE |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $6.00 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 20V |
|---|---|
| Type Attributes: | IP57 - Dust Protected, Waterproof |
| Type: | Standard |
| Termination Style: | PC Pin |
| Switch Function: | 60,000 Cycles |
| Supply Current: | - |
| Series: | EP |
| RoHS Status: | Tray |
| Relay Type: | - |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | EP11RD1CBE |
| Illumination Type, Color: | Black |
| Illumination: | Plunger for Cap |
| Fuse Type: | - |
| Features: | Epoxy Sealed Terminals |
| Expanded Description: | Pushbutton Switch SPST-NO Standard Through Hole |
| Diameter - Inside: | - |
| Description: | SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V |
| Current Rating: | 0.4VA (AC/DC) |
| Current - Leakage: | 20V |
| Count Rate: | SPST-NO |
| Contact Timing: | Off-Mom |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply EP11RD1CBE, use the request quote form to request EP11RD1CBE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EP11RD1CBE.The price and lead time for EP11RD1CBE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# EP11RD1CBE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

