EO1804NPAS
Carlo Gavazzi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EO1804NPAS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EO1804NPAS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | EO1804NPAS |
|---|---|
| Manufacturer | Carlo Gavazzi |
| Description | Diffuse PE Sensor Maximum of 400mm Detection Range NPN NO/NC Output Barrel Style |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $141.024 | $127.296 | $114.816 | $112.32 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 10 V ~ 40 V |
|---|---|
| Series: | - |
| Sensing Method: | Reflective, Diffuse |
| Sensing Distance: | 15.748" (400mm) |
| Response Time: | 3.2ms, 5ms |
| Output Configuration: | NPN |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 60°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Light Source: | Infrared (880nm) |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Connection Method: | Cable |
| Cable Length: | 78.740" (2000.00mm) |
| Adjustment Type: | Adjustable, Potentiometer |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply EO1804NPAS, use the request quote form to request EO1804NPAS pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EO1804NPAS.The price and lead time for EO1804NPAS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# EO1804NPAS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

