ENVOY SC (100A AC)
Verivolt
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ENVOY SC (100A AC) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ENVOY SC (100A AC) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ENVOY SC (100A AC) |
|---|---|
| Manufacturer | Verivolt |
| Description | SENSOR CURRENT HALL EFFECT 100A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $197.10 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 24VDC |
|---|---|
| Type: | Current Transducer |
| Termination Style: | Spring Terminal |
| Series: | Envoy SC |
| Response Time: | 1µs |
| Output: | ±10V |
| Other Names: | ENVOY SC (100A AC)-ND ENVOYSC(100AAC) |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 70°C |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Range: | 0 ~ 100A |
| Accuracy: | ±0.7% |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply ENVOY SC (100A AC), use the request quote form to request ENVOY SC (100A AC) pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ENVOY SC (100A AC).The price and lead time for ENVOY SC (100A AC) depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ENVOY SC (100A AC).We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

