ENC28J60/SO
Micrel / Microchip Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ENC28J60/SO with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ENC28J60/SO with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ENC28J60/SO |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Description | IC ETHERNET CTRLR W/SPI 28SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.133 | $1.926 | $1.737 | $1.699 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 3.1 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 28-SOIC |
| Standards: | 10 Base-T PHY |
| Series: | - |
| Protocol: | Ethernet |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | SPI |
| Function: | Controller |
| Detailed Description: | Ethernet Controller 10 Base-T PHY SPI Interface 28-SOIC |
| Current - Supply: | 160mA |
| Base Part Number: | ENC28J60 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply ENC28J60/SO, use the request quote form to request ENC28J60/SO pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ENC28J60/SO.The price and lead time for ENC28J60/SO depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ENC28J60/SO.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

