EN93T
Eveready (Energizer Battery Company)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EN93T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EN93T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | EN93T |
|---|---|
| Manufacturer | Eveready (Energizer Battery Company) |
| Description | BATTERY ALKALINE 1.5V C |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / Not applicable |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 50 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.92 | $1.73 | $1.154 | |||
| 1000 pcs | 2500 pcs | 5000 pcs | |||
| $1.057 | $0.98 | $0.961 | |||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 65.54g |
|---|---|
| Voltage - Rated: | 1.5V |
| Termination Style: | Solder Tab |
| Size / Dimension: | - |
| Shipping Info: | - |
| Series: | EN93 |
| Other Names: | 547-106T 547-106T-ND N106T |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / Not applicable |
| Discharge Rate: | - |
| Detailed Description: | C Alkaline 1.5V Battery Non-Rechargeable (Primary) |
| Capacity: | - |
| Battery Chemistry: | Alkaline |
| Battery Cell Size: | C |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply EN93T, use the request quote form to request EN93T pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EN93T.The price and lead time for EN93T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# EN93T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
