EN6347QA
Intel / Altera
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EN6347QA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EN6347QA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | EN6347QA |
|---|---|
| Manufacturer | Intel / Altera |
| Description | Conv DC-DC 2.5V to 6.6V Step Down Single-Out 0.6V to 6.285V 4A Automotive 38-Pin QFN EP T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $18.939 | $17.095 | $15.419 | $15.084 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 3: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 0.6 ~ 6.24 V |
| Voltage - Input (Min): | 2.5V |
| Voltage - Input (Max): | 6.6V |
| Type: | Non-Isolated PoL Module |
| Supplier Device Package: | 38-QFN (7x4) |
| Size / Dimension: | 0.28" L x 0.16" W x 0.07" H (7.0mm x 4.0mm x 1.9mm) |
| Series: | Enpirion® |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 38-FQFN Exposed Pad |
| Other Names: | 544-3085-2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | OCP, OTP, SCP, UVLO |
| Efficiency: | 95% |
| Detailed Description: | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.6 ~ 6.24 V 4A 2.5V - 6.6V Input |
| Current - Output (Max): | 4A |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply EN6347QA, use the request quote form to request EN6347QA pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EN6347QA.The price and lead time for EN6347QA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# EN6347QA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


