EMZJ160ADA101MF61G
Nippon Chemi-Con
EMZJ160ADA101MF61G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EMZJ160ADA101MF61G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EMZJ160ADA101MF61G
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 753 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Series:Alchip™- MZJ
Ripple Current @ Low Frequency:120mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:300mA @ 100kHz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Polar
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:565-3656-6
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.272" (6.90mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):260 mOhm @ 100kHz
Detailed Description:100µF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 260 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:100µF