EMVA160ADA330ME55G
Nippon Chemi-Con
EMVA160ADA330ME55G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EMVA160ADA330ME55G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EMVA160ADA330ME55G
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 694 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Series:Alchip™- MVA
Ripple Current @ Low Frequency:37mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:39.96mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:565-2087-1
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.205" (5.20mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:33µF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:33µF