EMHJ350ADA101MHA0G
Nippon Chemi-Con
EMHJ350ADA101MHA0G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EMHJ350ADA101MHA0G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EMHJ350ADA101MHA0G
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
(In US Dollars)
1000 pcs2000 pcs5000 pcs10000 pcs25000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:35V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:Alchip™- MHJ
Ripple Current @ Low Frequency:140mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:350mA @ 100kHz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:565-3642-2
EMHJ350ADA101MHA0G-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.406" (10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):150 mOhm @ 100kHz
Detailed Description:100µF 35V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 150 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C
Capacitance:100µF