EMC22DRES-S93
Buy EMC22DRES-S93 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EMC22DRES-S93
Manufacturer Sullins Connector Solutions
Description CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.100
Data sheet
Termination:Solder Eyelet(s)
Series:-
Read Out:Dual
Pitch:0.100" (2.54mm)
Packaging:Tray
Operating Temperature:-65°C ~ 125°C
Number of Rows:2
Number of Positions/Bay/Row:22
Number of Positions:44
Mounting Type:Panel Mount
Gender:Female
Flange Feature:Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Type:Non Specified - Dual Edge
Card Thickness:0.093" (2.36mm)