EM5291A-12-0#
Pomona Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EM5291A-12-0# with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EM5291A-12-0#
Manufacturer Pomona Electronics
Description TEST LEAD BANANA TO BANANA 12"
Lead Free Status / RoHS Status Not applicable / Not applicable
Call
Reference Price
(In US Dollars)
24 pcs
Data sheet
Wire Gauge:12 AWG
Voltage - Rated:1000V (1kV)
Type:Patch Cord
Stacking Method:Non Stackable
Series:5291A
Ratings:CAT III 1000V, IEC 1010
Other Names:3929927
EM5291A-12-0
Material - Insulation:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Detailed Description:12.0" (304.80mm) Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable To Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable Patch Cord 1000V (1kV)
Current Rating:7A
Contents:1 Lead, Black
Configuration:Banana to Banana
Cable Length:12.0" (304.80mm)