ELXZ160ELL392ML25S
Nippon Chemi-Con
ELXZ160ELL392ML25S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ELXZ160ELL392ML25S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ELXZ160ELL392ML25S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Series:LXZ
Ripple Current @ Low Frequency:1.92A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.56A @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can
Other Names:565-1942
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:22 mOhms
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:3900µF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Capacitance:3900µF