ELXY500ETE331MK20S
Buy ELXY500ETE331MK20S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ELXY500ETE331MK20S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Series:LXY
Ripple Current @ Low Frequency:595mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.19A @ 100kHz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:59 mOhms
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:330µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Capacitance:330µF