ELXV800ELL271ML20S
Nippon Chemi-Con
ELXV800ELL271ML20S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ELXV800ELL271ML20S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ELXV800ELL271ML20S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 270UF 20% 80V RADIAL
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:80V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Series:LXV
Ripple Current @ Low Frequency:620mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.24A @ 100kHz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:110 mOhms
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:270µF 80V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:270µF