ELXV101ELL271MM20S
Nippon Chemi-Con
ELXV101ELL271MM20S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ELXV101ELL271MM20S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ELXV101ELL271MM20S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Series:LXV
Ripple Current @ Low Frequency:725mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.45A @ 100kHz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:85 mOhms
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:270µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:270µF