ELXV100ELL272MK30S
Nippon Chemi-Con
ELXV100ELL272MK30S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ELXV100ELL272MK30S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ELXV100ELL272MK30S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Series:LXV
Ripple Current @ Low Frequency:1.386A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.98A @ 100kHz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:30 mOhms
Height - Seated (Max):1.240" (31.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:2700µF 10V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:2700µF