ELXS401VSN331MR40S
Nippon Chemi-Con
ELXS401VSN331MR40S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ELXS401VSN331MR40S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ELXS401VSN331MR40S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Series:LXS
Ripple Current @ Low Frequency:1.47A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.1021A @ 50kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:330µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:330µF