ELXS401VSN221MP40S
Nippon Chemi-Con
ELXS401VSN221MP40S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ELXS401VSN221MP40S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ELXS401VSN221MP40S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Series:LXS
Ripple Current @ Low Frequency:1.15A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.6445A @ 50kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.673" (42.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:220µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:220µF