ELXM251VSN122MA50S
Buy ELXM251VSN122MA50S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ELXM251VSN122MA50S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:250V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:LXM
Ripple Current @ Low Frequency:2.86A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.29A @ 50kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1200µF 250V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1200µF