ELXM221VSN821MA30S
Buy ELXM221VSN821MA30S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ELXM221VSN821MA30S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 820UF 20% 220V SNAP
Data sheet
Voltage - Rated:220V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:LXM
Ripple Current @ Low Frequency:2.08A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.12A @ 50kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:820µF 220V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C
Capacitance:820µF