ELG-75-C1050
MEAN WELL
ELG-75-C1050
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ELG-75-C1050 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ELG-75-C1050
Manufacturer MEAN WELL
Description LED DRVR CC AC/DC 35-71V 1.05A
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 15 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
Data sheet
Voltage - Output:35 ~ 71 V
Voltage - Isolation:3750kV
Voltage - Input (Min):100VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:6.14" L x 2.48" W x 1.40" H (156.0mm x 63.0mm x 35.5mm)
Series:ELG-75-C
Ratings:IP67
Power (Watts):75W
Other Names:1866-1573
ELG-75-C1050-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Features:OTP, OVP, SCP
Efficiency:90%
Dimming:PWM
Detailed Description:1.05A 35 ~ 71 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Current - Output (Max):1.05A