ELBK250ELL143AM40S
Nippon Chemi-Con
ELBK250ELL143AM40S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ELBK250ELL143AM40S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ELBK250ELL143AM40S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP POLY 14000UF 25V T/H
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 976 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Tolerance:0%, +30%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Series:LBK
Ripple Current @ Low Frequency:3.4A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:4A @ 100kHz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:565-4346
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):15 mOhm @ 100kHz
Detailed Description:14000µF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 15 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:14000µF