EKZN100ELL102MJC5S
Nippon Chemi-Con
EKZN100ELL102MJC5S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKZN100ELL102MJC5S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKZN100ELL102MJC5S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:KZN
Ripple Current @ Low Frequency:1.02A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.7A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:565-4043
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:53 mOhms
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1000µF 10V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 9000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1000µF