EKZH6R3ETD471MF11D
Nippon Chemi-Con
EKZH6R3ETD471MF11D
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKZH6R3ETD471MF11D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKZH6R3ETD471MF11D
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Series:KZH
Ripple Current @ Low Frequency:250mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:500mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:110 mOhms
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:470µF 6.3V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:470µF