EKZH100ELL152MJ16S
Nippon Chemi-Con
EKZH100ELL152MJ16S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKZH100ELL152MJ16S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKZH100ELL152MJ16S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:KZH
Ripple Current @ Low Frequency:990mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.65A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:565-3546
EKZH100ELL152MJ16S-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:6000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:32 mOhms
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1500µF 10V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1500µF