EKYB500ELL122ML25S
Nippon Chemi-Con
EKYB500ELL122ML25S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKYB500ELL122ML25S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKYB500ELL122ML25S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 894 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Series:KYB
Ripple Current @ Low Frequency:1.65A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.75A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:565-3950
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Impedance:24 mOhms
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1200µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1200µF