EKYA500ELL222MLP1S
Nippon Chemi-Con
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKYA500ELL222MLP1S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKYA500ELL222MLP1S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Series:KYA
Ripple Current @ Low Frequency:2.3625A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.15A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:19 mOhms
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:2200µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Capacitance:2200µF