EKXJ451ELL680MU40S
Nippon Chemi-Con
EKXJ451ELL680MU40S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKXJ451ELL680MU40S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKXJ451ELL680MU40S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 45 pcs
Reference Price
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.571" Dia (14.50mm)
Series:KXJ
Ripple Current @ Low Frequency:660mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.65A @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can
Other Names:565-4856
EKXJ451ELL680MU40S-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Height - Seated (Max):1.634" (41.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:68µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Capacitance:68µF