EKXJ421ELL330MJ45S
Nippon Chemi-Con
EKXJ421ELL330MJ45S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKXJ421ELL330MJ45S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKXJ421ELL330MJ45S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 33UF 20% 420V RADIAL
(In US Dollars)
250 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:420V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:KXJ
Ripple Current @ Low Frequency:335mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:837.5mA @ 100kHz
Ratings:AEC-Q200
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.831" (46.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:33µF 420V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Capacitance:33µF