EKXJ401ELL101MU40S
Nippon Chemi-Con
EKXJ401ELL101MU40S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKXJ401ELL101MU40S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKXJ401ELL101MU40S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 990 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.571" Dia (14.50mm)
Series:KXJ
Ripple Current @ Low Frequency:760mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.71mA @ 100kHz
Ratings:AEC-Q200
Package / Case:Radial, Can
Other Names:565-4223
EKXJ401ELL101MU40S-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Height - Seated (Max):1.634" (41.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:100µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Capacitance:100µF