EKXJ401EBC820MM25S
Nippon Chemi-Con
EKXJ401EBC820MM25S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKXJ401EBC820MM25S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKXJ401EBC820MM25S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Series:KXJ
Ripple Current @ Low Frequency:640mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.6A @ 100kHz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:82µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Capacitance:82µF