EKXG401EC3470MM20S
Buy EKXG401EC3470MM20S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKXG401EC3470MM20S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Series:KXG
Ripple Current @ Low Frequency:450mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.125A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:47µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Capacitance:47µF