EKXG351ELL100MJ20S
Nippon Chemi-Con
EKXG351ELL100MJ20S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKXG351ELL100MJ20S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKXG351ELL100MJ20S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 979 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:350V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:KXG
Ripple Current @ Low Frequency:140mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:350mA @ 100kHz
Ratings:-
Package / Case:Radial, Can
Other Names:565-1450
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:10µF 350V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Capacitance:10µF