EKXG201ETD100MJ16S
Buy EKXG201ETD100MJ16S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKXG201ETD100MJ16S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL
(In US Dollars)
800 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:200V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:KXG
Ripple Current @ Low Frequency:125mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:312.5mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:10µF 200V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Capacitance:10µF