EKMS421VSN121MP30S
Nippon Chemi-Con
EKMS421VSN121MP30S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKMS421VSN121MP30S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKMS421VSN121MP30S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP
Data sheet
Voltage - Rated:420V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Series:KMS
Ripple Current @ Low Frequency:810mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.1583A @ 50kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.280" (32.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:120µF 420V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:120µF