EKMS401VSN561MR50S
Nippon Chemi-Con
EKMS401VSN561MR50S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKMS401VSN561MR50S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKMS401VSN561MR50S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Series:KMS
Ripple Current @ Low Frequency:2.07A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.9601A @ 50kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:565-3592
EKMS401VSN561MR50S-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):2.067" (52.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:560µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:560µF