EKMS251VSN102MA30S
Nippon Chemi-Con
EKMS251VSN102MA30S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKMS251VSN102MA30S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKMS251VSN102MA30S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:250V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:KMS
Ripple Current @ Low Frequency:2.7A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.05A @ 50kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.280" (32.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1000µF 250V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1000µF