EKMR451VSN181MQ30S
Nippon Chemi-Con
EKMR451VSN181MQ30S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKMR451VSN181MQ30S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKMR451VSN181MQ30S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.000" Dia (25.40mm)
Series:KMR
Ripple Current @ Low Frequency:1A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.43A @ 50kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:565-4216
EKMR451VSN181MQ30S-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.280" (32.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:180µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:180µF