EKMM401VSN181MR30S
Nippon Chemi-Con
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKMM401VSN181MR30S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKMM401VSN181MR30S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Series:KMM
Ripple Current @ Low Frequency:980mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.4014A @ 50kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.181" (30.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):1.381 Ohm @ 120Hz
Detailed Description:180µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.381 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:180µF