EKMM251VSN561MA25S
Buy EKMM251VSN561MA25S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKMM251VSN561MA25S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:250V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:KMM
Ripple Current @ Low Frequency:1.8A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.7A @ 50kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):444 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:560µF 250V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 444 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:560µF