EKMH500VSN182MP25T
Nippon Chemi-Con
EKMH500VSN182MP25T
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKMH500VSN182MP25T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKMH500VSN182MP25T
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 1800UF 20% 50V SNAP
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Series:KMH
Ripple Current @ Low Frequency:1.33A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.4364A @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:565-2881
EKMH500VSN182MP25N
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):184 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:1800µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 184 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1800µF